Sesimizi duyurmamıza yardımcı ol,
Akra Bildirgesi’ni imzala!

Gana’nın başkenti Akra’da gerçekleşen 2017 AFS Küresel Ağ Strateji Toplantısı’nda dünya konjonktürü değerlendirilmiş, daha adil ve barış dolu bir dünya için yapılan çalışmaları büyütme çağrısı yapılmıştı.

 

 

AKRA BİLDİRGESİ’Nİ İMZALA!

AFS AKRA BİLDİRGESİ
13 Ekim 2017

Bizler, AFS Kültürlerarası Programları Mütevelli Heyeti, dünya çapındaki 60 AFS organizasyonunun yönetim kurulları ve çalışanları ile 50.000 AFS gönüllüsü olarak hükümet liderlerine, eğitimcilere, sivil toplum örgütlerine ve tüm insanlara; radikalizme, eşitsizliğe ve barış karşıtı güçlere karşı durmaları çağrısı yapıyoruz. Gana’da düzenlediğimiz 2017 yıllık toplantımız vesilesiyle, daha adil ve daha barış dolu bir dünya için kültürlerarası anlayışı geliştirmek üzere sizleri AFS’nin “birlikte yaşamayı öğren” hareketine katılmaya davet ediyoruz.

Daha önceleri iş birliği içinde çalışmayı destekleyen ulus ve toplumların gittikçe birbirinden uzaklaşmasından ve dünyanın gitgide ayrışmasından dolayı son derece kaygılıyız.

AFS, her iki dünya savaşının yarattığı yıkımı görmüş olan gönüllü ambulans şoförleri tarafından, insanları uluslararası değişim programları ile bir araya getirerek ve genç, küresel anlayışa sahip liderler yetişmesi için kültürlerarası öğrenme fırsatları yaratarak gelecekteki çatışmaları önlemek amacıyla kuruldu.

Bugün, AFS bu asil misyonun gereksinimlerini, kamuoyu önünde şu taahhütü vererek yerine getiriyor: “Her yaştan ve toplumun her kesiminden insanları, hem kendi ülkesinde hem de dünya çapında harekete geçmesi ve olumlu bir farklılık yaratması için gerekli kültürlerarası bilgi, beceri ve anlayış ile güçlendireceğiz.”

Kültürler arasında 100 yıldır köprüler kuran bir organizasyon olarak, bizimle benzer görüşlere sahip olan ve Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’yla aynı doğrultuda çalışan kuruluşlar ve bireylerle iş birliği içinde olmaktan gurur duyuyoruz.

Yapmakta olduğumuz işin şu anda hiç olmadığı kadar gerekli olduğunun bilincindeyiz. Dünyada gördüğümüz karmaşa ve çatışmalar, yaptığımız her işte AFS’nin daha cesur ve amacına bağlı olmasını gerektiriyor. Yurtdışında eğitim fırsatları, gönüllülük, halk forumları, ortaklıklar ve öğrenme yolculukları aracılığıyla insanları, kültürleri, dünya görüşlerini ve inanışları bir araya getirirken bu gereksinimlerin ciddiyetinin farkındayız.

90 ülkeye yayılmış bir milyondan fazla aktif küresel vatandaşımızla misyonumuzu geniş alanlara yaymak için enerjimizi, kaynaklarımızı ve uzmanlığımızı şu 3 stratejik hedef için kullanmaya söz veriyoruz:

  1. Birlikte yaşamayı öğren” hareketimize katılmak üzere, kültürlerarası öğrenme ve gönüllülük aracılığıyla, her yaştan ve toplumun her kesiminden Aktif Küresel Vatandaşlar Yetiştirmek.
  2. İşbirliğini arttıran ve küresel yeterliliği inşa eden programlar sunmak üzere Okulların ve Kurumların Küreselleşmesine Yardım Etmek.
  3. Farklı ve dezavantajlı topluluklardan daha fazla insanın AFS programlarına ve girişimlerine dahil olmasını ve bunlardan yararlanmasını sağlamak için Kültürlerarası Eğitime Erişimi Arttırmak.

Biz, adil ve barış dolu bir dünyanın yalnızca, dünya halklarının farklılıklara saygı duyması, kapsayıcı bir şekilde dünyanın en ciddi sıkıntılarına karşı işbirliği yapmasıyla mümkün olacağına inanıyoruz.

AKRA BİLDİRGESİ’Nİ İMZALA!

İlgini çekebilecek diğer içerikler:

2017-11-23T12:22:50+00:00 23 Kasım 2017 |