Loading...
AFS ÇALIŞMALARI 2017-10-12T13:34:23+00:00

Project Description

AFS Gönüllüleri olarak,  dünyanın en eski ve köklü lise düzeyi kültürlerarası değişim progamı AFS’nin Türkiye’deki gönderme ve konuk etme çalışmalarının gönüllü altyapısını sağlıyoruz. Türkiye’de Türk Kültür Vakfı tarafından yürütülen programdan gençlerin en yüksek verimi alarak kültürlerarası yetkinliklerinin artması amacıyla her yıl yüzlerce öğrenci ve aileye yönelik oryantasyonlar ve uyum kampları düzenliyor, danışmanlıklar sunuyoruz.

AFS Hakkında

Temelleri Birinci ve İkinci Dünya Savaşları’nda ambulans şoförlüğü yapan gönüllülere dayanan AFS Kültürlerarası Programları, 1947 yılında farklı kültürlerden insanlar arasında kurulacak ilişkiler sayesinde ön yargıların yıkılması, farklılıklara saygı ve kültürlerarası anlayışın artmasıyla dünya barışının sağlanacağı inancını taşıyan gönüllülerin girişimleri ile başladı ve 60 yılı aşkın süredir aralıksız olarak dünyanın dört bir yanına yayılarak sürdü.

Günümüzde AFS Kültürlerarası Programları, kendilerini kültürlerarası öğrenme tecrübelerine adamış öğrenciler, aileler, arkadaşlar ve gönüllülerden oluşan dünya çapında bir ağdır ve kültürlerarası öğrenci değişimi alanında dünya lideridir. 1947’den bu yana 380.000’den fazla katılımcı, dünya çapında 50’den fazla ülkede bu programa katılmıştır.

AFS yıl programlarına katılan öğrenciler bir yıl süre ile farklı bir ülkede gönüllü ailelerin yanında kalarak liseye devam ederler ve AFS Gönüllüleri tarafından sağlanan oryantasyon ve danışmanlığın da katkısı ile onlara hiçbir sınıf düzeninde ya da kitapta öğretilemeyecek sıra dışı bir kültürlerarası öğrenme ve değişim deneyiminin parçası olurlar.

AFS Öğrenci Gönderme Çalışmalarımız

AFS Kültürlerarası Programları’yla yurt dışına gidecek öğrencilerin uyum süreçlerini desteklemek ve yeni dönen öğrencilerin ülkelerine hızlı bir şekilde tekrar adapte olabilmelerini sağlamak amacıyla her yıl üç büyük şehirde gidiş ve dönüş oryantasyon kampları düzenliyoruz.

AFS’nin uluslararası standartlarında gerçekleştirilen bu kamplarda benzer deneyimleri yaşamış olan gönüllülerimiz, öğrencilerin değişim yıllarının öncesinde ve sonrasında ihtiyaçları olacak bilgi, beceri ve deneyimler ile kültürlerarası etkileşimde kullanacakları araçları aktarıyor.

Okul tanıtımları

Her yıl AFS birinci basamak sınavlarından önce AFS Kültürlerarası Programları’nı daha geniş kitlelere tanıtmak amacıyla okullarda AFS’nin tarihini, değerlerini, programın amacını ve programın başvuru koşulları öğrencilere aktarıyoruz. Bu tanıtımlar için il il gezerek çeşitli bölgelerden başvuru almaya çalışıyoruz.

Birinci basamak değerlendirmeleri

AFS’li olmanın ön koşulu öncelikle bu aşamada başarılı olmaktır. Bu aşamayı başarıyla tamamlayan adaylar mülakatlara girmeye hak kazanır. Bu sınavın lojistik ve saha gönüllü koordinasyonuyla ilgili tüm aşamaları biz organize ediyoruz.

İkinci basamak değerlendirmeleri

Birinci basamağı başarıyla geçen adayların sözlü değerlendirmelerini ve seçimlerini yapıyoruz.

Aile ziyaretleri

İkinci Basamak Değerlendirmeleri’ni geçmiş olan aday katılımcıların komisyonları tarafından gerçekleşir. Aile ziyaretleriyle amacımız adayı daha yakından tanımak, adayı ve ailesini AFS süreçleri hakkında bilgilendirmek, aile ve aday katılımcının aklındaki soruları gidermektir.

Brunch etkinliği

Her sene Nisan ayında o dönemde değişim senesini yaşayan öğrencilerimizin aileleriyle buluşuyoruz. Etkinliğimiz boyunca ailelerle deneyim paylaşıyor ve onlara destek olmaya çalışıyoruz. Birçok gönüllümüzün katıldığı bu etkinlikte onları diğer AFS aileleriyle buluşturuyor, ailelerin sorularını yanıtlamaya ve endişelerini gidermeye çalışıyoruz.

Havaalanı uğurlamaları ve karşılamaları

Her sene AFS deneyimini yaşamak üzere ülkelerine gidecek katılımcılara havaalanından el sallıyoruz. Aynı şekilde AFS deneyimini tamamlamış katılımcılarımızı karşılamaya gidiyoruz.

AFS Öğrenci Konuk Etme Çalışmalarımız

Uyum Kampları

AFS senelerini geçirmek üzere Türkiye’ye gelen öğrencilerin uyum süreçlerini kolaylaştırmak amacıyla konuk etme uyum kampları düzenliyoruz. Yıl içinde gerçekleştirdiğimiz 4 farklı uyum kampı ile öğrencilerin değişim yılları boyunca gerekli olan temel bilgi, beceri ve deneyimler kazanmalarını ve kendi değişim süreçlerini takip edebilmelerini amaçlıyoruz.

Danışmanlık

Gönüllülerimiz, her AFS öğrencisinin senesini verimli bir şekilde geçirmesi için kişisel gelişimini yakından izler ve danışmanlıklarını yapar. Danışmanlar, düzenli aralıklarla öğrencilerle iletişime geçerek ihtiyaç duydukları konularda öğrencilere yardımcı olmaya çalışır.

Dil Desteği

Gönüllülerimiz tarafında verilen Türkçe dersleriyle konuk ettiğimiz öğrencilerin dile uyum süreçlerine katkıda bulunmayı hedefleriz.

Aileler İçin Uyum Eğitimleri

Yurt dışından gelen öğrenciler, gönüllü ailelerin yanında kalarak ailenin birer bireyi olur. Öğrenciler için yapılan uyum kampları sırasında konuk eden ailelere yönelik uyum eğitimleri gerçekleştirerek hem öğrencilerin hem de ailelerin programdan en yüksek verimi almasına yardımcı oluyoruz.

TEMEL DEĞERLERİMİZ

Tüm çalışmalarımızı dört temel üzerine kuruyoruz:

GÖNÜLLÜ POSTASI

Proje duyuruları, gönüllü çağrıları, yaklaşan etkinlikler, haberler, blog yazıları ve daha fazlası burada!

GÖNÜLLÜ POSTASI’NA GÖZ AT

BUGÜN BİR HAYAT DEĞİŞTİR

Daha eşit ve barış dolu bir dünyaya giden yolu örmek için sana ihtiyacımız var.

GÖNÜLLÜ OL
BAĞIŞ YAP