Loading...
HAKKARİ GEL GARİ 2017-09-22T00:57:12+00:00

TOPLUMDA ÇOK RENKLİLİK, ÇOK SESLİLİK

“Hakkari, Gel Gari”yle, ülkemizin iki ucunda bulunan Hakkarili ve İzmirli genç ve yetişkinlerin kültürlerarası etkileşimlerinin arttırmayı amaçlıyor, birlikte zaman geçirerek ortak deneyimlere sahip olan bireylerin karşılıklı iletişim, anlayış ve ortak üretim arzusunu güçlendirmeyi hedefliyoruz.

AFS Gönüllüleri olarak kültürlerarası farklılıkların yalnızca ülkeler arasında değil, aynı ülkenin içinde de sıklıkla yaşandığı, bu farklılıkların zaman zaman toplumsal gerginliklere neden olduğunu görüyoruz. Bu sebele KArE Platformu çatısı altında Türkiye içinde de farklı toplulukları bir araya getirmeyi hedefleyen projeleri hayata geçiriyoruz.

Birbirini tanıyan, bir araya gelerek birlikte bir şeyleri paylaşan, konuşan ve üreten insanların, sorunlar yaşandığında çözümü de benzer şekilde masaya oturarak sağlayabilecekleri, tanışma ve birbirini tanıma ile önyargıların daha kolay aşılabileceği görüşü, Hakkari Gel Gari projesinin temelini teşkil ediyor.

Türkiye’nin iki ucunda bulunan insanları bir araya getirerek kültürlerarası etkileşimi arttırmak ve karşılıklı önyargıları gidermek amacıyla  Hakkari Gel Gari projemizi hayata geçirdik.

Proje kapsamında Hakkari’den 10 öğrenci bir hafta boyunca İzmir’de gönüllü ailelerin yanında kalarak ‘toplumda çok renklilik, çok seslilik’ teması etrafında örülen çeşitli kültürel ve sanatsal aktivitelere, aktif vatandaşlık ve çok kültürlülük üzerine eğitimlere katılıyor.

İlk olarak 2015’te yürüttüğümüz proje sonrası AFS’yi Hakkari’ye taşıdık. Sınav, mülakat ve aile ziyaretleri süreçlerinin ardından 3 Hakkarili öğrenci tam burslu olarak AFS’li oldu, Dominik Cumhuriyeti, Portekiz ve İtalya’da değişim yıllarını geçirdi.

AFS Gönüllüleri Derneği olarak öğrencilerimize vize, pasaport, ulaşım ve gidiş oryantasyonu desteği verdik, değişim yılları süresince aylık burs sağladık. 

Projemiz ilk yılında AFS Uluslararası ağında verilen ‘Fark Yaratanlar’ ödülüne layık görüldü. 

Projede edinilen kazanımlar sayesinde Hakkari Gel Gari büyümeye devam ediyor. 2017 yılında Hakkari’den ikinci bir okul, bu kez İstanbul’a konuk oluyor. AFS Programları da Hakkari’den tam burslu öğrenci göndermeye devam ediyor. Bu sene Hakkari Anadolu, Hakkari Atatürk Anadolu ve Hakkari Fen Lisesi’nden birer öğrenci, Almanya, İtalya ve Honduras’ta lise öğrenimlerinin bir yılını geçiriyor.

Ailemi çok seviyorum, onlar benim ikinci ailem değil gerçek ailem. Artık geniş bir aile olduk.

Eda, Hakkari Gel Gari 2016 Katılımcısı

GÖNÜLLÜ POSTASI

Proje duyuruları, gönüllü çağrıları, yaklaşan etkinlikler, haberler, blog yazıları ve daha fazlası burada!

Sesimizi duyurmamıza yardımcı ol, Akra Bildirgesi’ni imzala! 

23 Kasım 2017 |Sesimizi duyurmamıza yardımcı ol, Akra Bildirgesi’ni imzala!  için yorumlar kapalı

“Bir Arada: Kültürlerarası Buluşmalar” serisine İstanbul’da başladık

22 Kasım 2017 |“Bir Arada: Kültürlerarası Buluşmalar” serisine İstanbul’da başladık için yorumlar kapalı

Tüm dünyadan AFS temsilcileri Akra Bildirgesi’ni imzaladı

18 Ekim 2017 |Tüm dünyadan AFS temsilcileri Akra Bildirgesi’ni imzaladı için yorumlar kapalı

Türkiye Kardeşleri 2017, Kapadokya’da gerçekleştirdiğimiz zirveyle sona erdi

4 Ekim 2017 |Türkiye Kardeşleri 2017, Kapadokya’da gerçekleştirdiğimiz zirveyle sona erdi için yorumlar kapalı

GÖNÜLLÜ POSTASI’NA GÖZ AT

BUGÜN BİR HAYAT DEĞİŞTİR

Bize vereceğin destekle farklı kültürleri buluşturmamıza, binlerce insanın hayatını değiştirmemize ve dünyayı daha barışçıl bir yer haline getirmemize yardımcı olacaksın.

GÖNÜLLÜ OL
BAĞIŞ YAP