Proje Açıklaması

Onur Yaser Can Program Bursu

2010 yılında aramızdan ayrılan arkadaşımızın anısını yaşatmak amacıyla yürüttüğümüz Onur Yaser Can Bursu’yla, her yıl bir gencimizin AFS’li olarak Belçika’da değişim yılı geçirmesine olanak sağlıyoruz.
Onur Yaser Can kimdir?
Onur, 3 Haziran 1982’de Ankara’da doğdu. 2000 yılında Gazi Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra 2000-2001 eğitim yılını AFS Kültürlerarası Programları ile Belçika’da geçirdi. AFS yılı sonrasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde eğitimini sürdürdü.
Onur, 2 Haziran 2010’da Harbiye’de gözaltına alındı, ayrımcı kin ve nefretle işkence gördü. Daha sonra ikinci kez emniyete çağrılan ve ifadesi zorla değiştirilen Onur, üçüncü kez ifadeye çağrıldığı günün akşamında hayatına son verdi. Anne Hatice Can da üç buçuk yıl hukuk mücadelesi verdikten sonra oğlunun acısına ve adaletsizliğe dayanamayarak oğluyla aynı kaderi paylaştı. Ailenin hukuk mücadelesi inatla ve kararlılıkla devam ediyor. AFS Gönüllüleri, Can ailesine bu zor süreçte ellerinden gelen tüm manevi desteği sunmaya çalışıyorlar.
Onur’umuz ile ilgili daha fazla bilgi için: www.onuryasercan.com

EVA Türkiye Program Bursu

EVA’lı gönüllülerimizin düzenlediği birbirinden renkli etkinlikler sayesinde yürüttüğümüz EVA Türkiye Bursu ile her yıl bir kız öğrencimizin AFS’li olmasını sağlıyoruz.

Çeşitlilik Destek Bursu

AFS Kültürlerarası Programları’nın coğrafi çeşitliliğini arttırmak amacıyla her yıl Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yaşayan üç öğrenciye destek bursu sağlıyoruz. AFS Gönüllüleri Derneği ya da Türk Kültür Vakfı tarafından tam program bursu sağlanan üç öğrencinin program ücreti dışında kalan tüm masraflarını (pasaport ve vize ücretleri, uyum kamplarına ulaşımları, yurt dışında geçirecekleri süre boyunca sağlanacak aylık destek) karşılıyoruz.

BUGÜN BİR HAYAT DEĞİŞTİR

Desteğinle toplumsal barış için farklılıkları bir araya getirmemize,
onlarca insanın hayatını değiştirmemize ve
dünyayı daha barışçıl bir yer haline getirmemize yardımcı olacaksın.

BAĞIŞ YAP