Loading...
BURSLAR 2017-12-01T13:56:48+00:00

Project Description

Onur Yaser Can Program Bursu

2010 yılında kabul edemeyeceğimiz koşullar nedeniyle aramızdan ayrılan arkadaşımızın anısını yaşatmak amacıyla verilen Onur Yaser Can Bursu’yla, her yıl bir gencimizin AFS Kültürlerarası Programları kapsamında bir yılını Belçika’da değişim öğrencisi olarak geçirmesini sağlıyoruz. Burs başvurusu kabul edilen öğrencinin program giderleri AFS Gönüllüleri Derneği tarafından karşılanıyor.

Önemli not: Bu burs, sadece program giderlerini kapsamakta, öğrencinin Türkiye’de ve yurtdışında yapacağı diğer harcamaları ve cep harçlığını karşılamamaktadır.

Başvuru

Onur Yaser Can Bursu başvuruları, AFS yazılı ve sözlü değerlendirmelerinde başarılı olan adayların yerleştirilmesi sürecinde Türk Kültür Vakfı üzerinden yapılmaktadır. Bu burs sadece Belçika’ya (Belçika Flaman ve Belçika Fransız) gidecek öğrencilere sağlanmaktadır. AFS Gönüllüleri Derneği merkez ve şube yönetim kurulları ile Türk Kültür Vakfı mütevelli heyeti üyelerinin birinci derece yakınları bu burstan yararlanamaz.

Onur Yaser Can kimdir?

Onur, 3 Haziran 1982’de Ankara’da doğdu. 2000 yılında Gazi Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra 2000-2001 eğitim yılını AFS Kültürlerarası Programları ile Belçika’da geçirdi. AFS yılı sonrasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde eğitimini sürdürdü.

2 Haziran 2010’da Harbiye’de gözaltına alınan Onur, ayrımcı kin ve nefretle işkence gördü. Daha sonra ikinci kez emniyete çağrılan ve ifadesi zorla değiştirilen Onur, üçüncü kez ifadeye çağrıldığı günün akşamında hayatına son verdi. Annesi Hatice Can da üç buçuk yıl hukuk mücadelesi verdikten sonra oğlunun acısına ve adaletsizliğe dayanamayarak oğluyla aynı kaderi paylaştı. Ailenin hukuk mücadelesi inatla ve kararlılıkla devam ediyor. AFS Gönüllüleri, Can ailesine bu zor süreçte ellerinden gelen tüm manevi desteği sunmaya çalışıyor.

Onurumuz ile ilgili daha fazla bilgi için: www.onuryasercan.com

EVA Türkiye Program Bursu

EVA programı katılımcılarının sağladığı EVA Türkiye Bursu ile her yıl bir kız öğrencimizin AFS Kültürlerarası Programları kapsamında bir yılını yurtdışında değişim öğrencisi olarak geçirmesini sağlıyoruz. Burs başvurusu kabul edilen öğrencinin program giderleri AFS Gönüllüleri Derneği – EVA Türkiye burs fonu tarafından karşılanıyor.

Önemli not: Bu burs, sadece program giderlerini kapsamakta, öğrencinin Türkiye’de ve yurtdışında yapacağı diğer harcamaları ve cep harçlığını karşılamamaktadır.

Başvuru

EVA Türkiye Bursu başvuruları, AFS yazılı ve sözlü değerlendirmelerinde başarılı olan adayların yerleştirilmesi sürecinde Türk Kültür Vakfı üzerinden yapılmaktadır. Bu burs sadece kız öğrencilere sağlanmaktadır. AFS Gönüllüleri Derneği merkez ve şube yönetim kurulları ile Türk Kültür Vakfı mütevelli heyeti üyelerinin birinci derece yakınları bu burstan yararlanamaz.

AFS Gönüllüleri Çeşitlilik Destek Bursu:

AFS Gönüllüleri, AFS Kültürlerarası Programları’nın coğrafi çeşitliliğinin arttırılması amacıyla her yıl Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yaşayan ve ekonomik koşullar nedeniyle programdan faydalanması mümkün olmayan üç öğrenciye destek bursu sağlıyor. AFS Gönüllüleri Derneği ya da Türk Kültür Vakfı tarafından tam program bursu sağlanan üç öğrencinin program ücreti dışında kalan tüm masrafları (pasaport ve vize ücretleri, uyum kamplarına ulaşımları, yurt dışında geçirecekleri süre boyunca sağlanacak aylık destek) AFS Gönüllüleri tarafından karşılanmaktadır.

Çeşitlilik Destek Bursu için ayrı bir başvuru açılmamaktadır. Bu burstan yararlanmak isteyen öğrencilerin öncelikle AFS Gönüllüleri Derneği ya da Türk Kültür Vakfı’nın program bursuna başvurmaları ve kabul edilmeleri gerekmektedir. Burstan yararlanacak öğrenciler, AFSGD ve TKV’nin tam burslu öğrencileri arasından seçilecektir.

BUGÜN BİR HAYAT DEĞİŞTİR

Bize vereceğin destekle farklı kültürleri buluşturmamıza, onlarca insanın hayatını değiştirmemize ve dünyayı daha barışçıl bir yer haline getirmemize yardımcı olacaksın.

GÖNÜLLÜ OL
BAĞIŞ YAP

GÖNÜLLÜ POSTASI

Proje duyuruları, gönüllü çağrıları, yaklaşan etkinlikler, haberler, blog yazıları ve daha fazlası burada!

Türkiye Kardeşleri Program Koordinatörü (Stajyer) ilanı

20 Şubat 2018 |Türkiye Kardeşleri Program Koordinatörü (Stajyer) ilanı için yorumlar kapalı

AFSGD Ankara Şubesi Genel Kurul Duyurusu

8 Ocak 2018 |AFSGD Ankara Şubesi Genel Kurul Duyurusu için yorumlar kapalı

“Rethinking-cooperating-sharing”in ilk ayağı için Marsilya’daydık

28 Aralık 2017 |“Rethinking-cooperating-sharing”in ilk ayağı için Marsilya’daydık için yorumlar kapalı

“Farklı bir dil konuşan bir ailede kendinize yer bulmak, farklı yaşam ve yemek alışkanlıklarını anlamak, başka bir kültürü özümsemek…”

22 Aralık 2017 |“Farklı bir dil konuşan bir ailede kendinize yer bulmak, farklı yaşam ve yemek alışkanlıklarını anlamak, başka bir kültürü özümsemek…” için yorumlar kapalı

GÖNÜLLÜ POSTASI’NA GÖZ AT